Pravidla, často kladené otázky atd.


O projektu
Téma měsíce
Nahrávání obrázků
Registrace
Hodnocení
Dílo měsíce
Kontakt
Historie

O projektu


1.1. Úvod
Patříte k lidem, kteří si nedokáží představit svůj život bez výtvarné tvorby? Snažíte se neustále zdokonalovat a věříte, že to jednou někam dotáhnete - anebo si kreslíte jen tak, pro sebe, pro přátele a pro zábavu? Ať tak či tak, do Projektu Ilustrace se můžete jak zapojit, tak se svými tipy i spolupodílet na jeho dalším směřování. Každý měsíc je vypsáno nějaké téma - záleží jen na Vás, jestli budete mít chuť ho ztvárnit a o dílko se pak podělit ve zdejší galerii. Výtvarná technika je libovolná a fantazii se meze nekladou.

1.2. Jsem amatér / profesionál / příliš mladý / příliš starý, mohu přesto nahrát své dílko?
Jistě. Účast je otevřená pro každého, ať děláte umění jen tak pro zábavu nebo se jím třeba i živíte, ať je Vám patnáct nebo padesát. Nezáleží ani na technice, kterou upřednostňujete - nahrát můžete kresbu tužkou, stejně jako obraz malovaný digitálně nebo cokoli dalšího (s výjimkou klasické fotografie), záleží jen na Vás.

1.3. Co mi účast v projektu přinese? Je možné něco vyhrát?
Bohužel, nejde o žádnou soutěž. Každý měsíc je jednomu z děl udělen titul "Dílo měsíce", jinak je ale motivací především radost z tvorby, možnost vyzkoušet si něco nového a zároveň porovnat svůj pohled na svět s ostatními. Odměnou může být pocit z dobře vykonané práce a vaše dílko na téhle virtuální výstavě. A pokud máte a zadáte adresu svých webových stránek, odkaz na Vaše vlastní portfolio také nemusí být k zahození.

Téma měsíce


2.1. Zadání tématu
Nové téma (z hlavy administrátorky, případně vybrané z návrhů, které se sejdou v diskuzi k tomu určené) je vyhlášeno vždy na začátku měsíce a platí pak po celou jeho dobu. S koncem měsíce se nahrávání obrázků automaticky uzavře. Pokud budete mít něco rozpracovaného, nezapomeňte si konec lhůty ohlídat, protože nahrávání do již uzavřeného tématu nebude možné.

2.2. Jak moc se musím tématu držet?
Jak už bylo řečeno v úvodu, fantazii se meze nekladou, takže je možná i volnější interpretace (zbytečně násilným nebo provokujícím motivům se ale, prosím, vyhněte). Inspirace zadáním by ale vždy měla být dobře patrná. Pokud Vám téma v daném měsíci z jakéhokoli důvodu nesedne, není nic jednoduššího, než si počkat na další. Můžete samozřejmě nějaké téma i sami navrhnout.

2.3. Vaše návrhy a tipy
Máte-li nějaký tip na zadání, můžete se o něj podělit v diskuzi "Návrhy na téma měsíce". Čas od času je téma měsíce vybráno z Vašich návrhů nebo jimi alespoň inspirováno.

Nahrávání obrázků


3.1. Kolik obrázků mohu v daném měsíci nahrát?
Každý měsíc je možné vložit jen jedno dílo. Záleží tedy pouze na Vás, jestli se necháte vést náhlou inspirací a o dílo se podělíte už pár hodin po vypsání tématu, nebo budete svůj výtvor pilovat do posledních minut (doporučuji ale nechat si alespoň nějakou rezervu).

3.2. Proč se můj obrázek nezobrazí v galerii hned?
Před zveřejněním prochází dílo autorizací. Důvodem není ani tak kontrola kvality (tu ponechávám na Vaší soudnosti), jde především o alespoň rámcové dodržení zadaného tématu. Do galerii si vyhrazuji nevpustit také díla přehnaně vulgární, urážlivá či jinak pobuřující. V případě neschválení díla budete samozřejmě o důvodech informováni. Proces autorizace může trvat od pár minut až po několik dní. Ani na konci měsíce se ale nemusíte bát, že by dílo nebylo započítáno do aktuálního tématu. Záleží na datu nahrání, ne schválení.

3.3. Jsou nějaká další omezení / podmínky?
Vložené dílo musí být vaším vlastnoručním výtvorem, vzniklým až po datu zadání tématu, přímo jím inspirované. Nevkládejte, prosím, starší díla (ani díla s tématem nesouvisející) - nebudou do galerie vpuštěna. Možnost nahrát dílo získáte registrací. Další podmínky technického rázu naleznete přímo u nahrávacího formuláře.

Registrace


4.1. Podmínky
Každý uživatel smí vlastnit právě jeden registrovaný účet. Zakládání vícero účtů, například s cílem manipulace s hlasováním nebo hodnocením, je důvodem pro okamžité zablokování.

4.2. K čemu je dobré se registrovat?
Jen registrovaným uživatelům je umožněno vkládat díla do galerie, komentovat a hodnotit výtvory ostatních, spravovat vlastní veřejný profil a v neposlední řadě i hlasovat o Dílu měsíce (viz níže). Samotná registrace Vám zabere jen okamžik.

4.3. Nepřišel mi potvrzovací email, co mám dělat?
Nejprve zkontrolujte, jestli se čirou náhodou neocitl ve spamu. Pokud se v rozumné době neobjeví, kontaktujte mě, prosím, na emailu uvedeném v zápatí této stránky a já se pokusím problém vyřešit.

4.4. Rád bych si změnil/a přezdívku, proč to nejde?
Přezdívka je na těchto stránkách Vaší identifikací, vkládáte pod ní svá díla, komentáře, hodnocení, obnovujete ztracené heslo. Její změna bohužel není z technických důvodů možná. Pokud jde ale jen o překlep v průběhu registrace, pak mě samozřejmě můžete kontaktovat a já chybku opravím.

Hodnocení


5.1. Omezení
Dílo (samozřejmě ne vlastní) je možné obodovat pouze jednou. Hodnocení je anonymní a slouží pouze jako motivace pro autora obrázku. Na výběr "Díla měsíce" nemá vliv.

5.2. Body
Dílu je možno udělit následující počty bodů: 6.5, 3.5, 1.5 a 0.5. Jde tedy pouze o body kladné, jinými slovy "motivační". Čím větší je počet hodnotících uživatelů, tím více bodů je dílu postupem času přiděleno. Součet udělených bodů je k vidění na veřejném profilu uživatele.

5.3. Slovní hodnocení
Když už Vás dílo z nějakého důvodu zaujme, nezapomeňte, že autor výtvoru jistě ocení i Váš slovní komentář.

Dílo měsíce


6.1. Hlasování
Každý měsíc je možné udělit svůj hlas dílu, které považujete za nejlepší z uplynulého tématu/měsíce. Stejně jako při hodnocení není možné udělit hlas vlastnímu dílu. Po odhlasování je odkryto aktuální pořadí. Na konci měsíce je obrázku s nejvíce hlasy udělen titul "Dílo měsíce".

6.2. Rovnost hlasů
Při rovnosti hlasů je rozhodnutí o udělení titulu v rukou administrátora. Je-li jedno z děl jeho vlastní, nemůže samozřejmě titul udělit sám sobě (při jednoznačném výsledku hlasování toto pravidlo neplatí).

6.3. Obrazárna
Všechna "Díla měsíce" naleznete mimo jiné ve zvláštní kategorii galerie.

Kontakt


7.1. Další dotazy, problémy atd.
Nenalezli jste odpověď na Vaši otázku? Narazili jste na problém? Máte poznámku k chodu stránek nebo nějaký jiný tip? Využijte diskuzi "Problémy, připomínky, tipy" nebo kontakt uvedený v zápatí této stránky. Pokud to bude v mých silách, ráda Vám odpovím či vyřeším problém.

Historie


8.1. Začátky
Projekt Ilustrace byl spuštěn 4.8.2009, ještě pod názvem "Ilustrace pro tento měsíc". Zhruba o rok později dochází k přesunu stránek na vlastní doménu a jejich celkové předělávce, která s sebou přináší řadu změn, ať už po stránce grafické či technické (spuštění registrace, změna mechanismu hlasování o Dílu měsíce atd).


návštěv